پرش به محتوا

رشته طراحی بسته بندی چیست؟

طراحی بسته بندی در این روزها یکی از ارکان ها اصلی هر محصولی به حساب میاید. این روزها با افزایش اهمیت برندینگ و هویت بصری، کسب و کار ها بیشتر از هر زمان دیگری به طراحی بسته بندی جذاب برای محصولاتشان نیاز دارند.

برای همین هم نیاز به طراح حرفه ای بسته بندی به شدت احساس می‌شود. چرا که با اوج گرفتن رقابت برندهای مختلف همه آنها به دنبال این هستند که به نوعی خود را متمایز و برتر نشان دهند. در اینجاست که بسته بندی محصولی که شما طراحی خواهید کرد میتواند تاثیر بسیار زیادی را در فروش و برندسازی محصولات آنها داشته باشید و مقابل درآمد خوبی از خدمات خود کسب کنید.

خبر خوب اینجاست که این حرفه در هنرهای مهارتی در هنرستان کار و دانش بعنوان یک رشته مستقل تدریس می‌شود.

 

کتاب طراحی بسته بندی چیست

این کتاب جزو دروس اصلی شما نیست اما میتواند تا حد بسیار زیادی به تقویت درک شما در این رشته بخصوص کمک کند. برای همین شدیدا پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را تهیه کنید.
همانطور که نویسنده این کتاب میگوید:

“بسته ها سخن می گویند به آوازشان گوش فرادهیم”

 

معرفی رشته طراحی بسته بندی

یکی از رشته ها هنری دوره کار و دانش بوده که با 42 واحد درسی مختلف در آموزشکده‌ها آموزش داده می‌شود. مدرک این رشته اعتبار هنری و کاربردی داشته و در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها بعنوان یک مزیت محسوب می‌شود. شما در این رشته با دروسی مثل طراحی بسته بندی‌های جدید و خلاقانه، طراحی برچسب برای محصولات، طراحی گرافیک در موسسات چاپ و بسته بندی، طراحی جعبه فانتزی و… آشنا می‌شوید و حرفه و مهارت های زیادی در این زمینه را فرا خواهید گرفت.

 

محتوای پیشنهادی: 4 ترند طراحی بسته بندی که در سال 2022 داغ میشود!

 

آیا رشته طراحی بسته بندی بازار کار مناسبی دارد؟

شما به محض دریافت مدرک دیپلم این رشته میتوانید فعالیت خود را شروع کنید. فارغ التحصیل این رشته میتواند با بکارگیری آموخته های خود در این زمینه (از اصول طراحی گرافیکی بسته بندی تا قالب بندی، سایز بندی و چاپ بسته بندی) بسته بندی های جذاب و کاربردی طراحی کنید.

در ادامه برخی از زمینه های فعالیت رشته طراحی بسته بندی را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • فعالیت بعنوان یک طراح بسته بندی مستقل
  • اشتغال در مجموعه های و آژانس های تبلیغاتی و طراحی هویت بصری
  • آموزش و تدریس همین رشته در آموزشگاه‌ها
  • و…

 

 حرف پایانی!!

این رشته در کنار بازارکار و درآمدی خوب خوب نیازمند صرف زمان زیاد (چه برای رشد و یادگیری و چه برای اجرا و طراحی) بوده و همچنین نیازمند خلاقیت و ابتکار است.فراموش نکنید که شما قبل از تبدیل شدن به یک طراح بسته بندی، باید سررشته خوبی در گرافیک و طراحی گرافیک داشته باشید. ناگفته نماند که تسلط به ابزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ و ایلستریتور برای تخصص در رشته طراحی بسته بندی بعنوان یکی از ضرورت های اولیه محسوب میشود اما همه چیز نیست! موارد دیگری همچون داشتن دانش کافی راجب روانشناسی رنگ‌ها، قالب‌ و اندازه های پکیج و همینطور اجناس مختلف کاغذ، خدمات چاپ و غیره برای شما کاربردی است. با در نظر همه این موارد اگر همچنان به این رشته علاقه‌مند هستید در دنبال کردن آن هیچ شکی به دل خود راه ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.